Zespół odstawienia psychotropów

Jeśli zażywasz obecnie jakieś psychotropy, a chciałbyś je rzucić, to NIE POWINIENEŚ TEGO ROBIĆ NAGLE!
Grożą Ci bowiem skutki ZESPOŁU ODSTAWIENIA, do których należą: silny niepokój, lęki, pobudzenie, drżenie, bezsenność, depresja, poczucie ogólnego rozbicia, mdłości.

Schodzić z psychotropów powinno się powoli zmniejszając dawkę – może to trwać nawet 2 miesiące.
Zalecam schodzić z psychotropów będąc w kontakcie z doświadczonym lekarzem.

Należy powiedzieć o zjawisku „odbicia odstawiennego” (ang. „rebound„), czyli zjawisku regulacji wcześniej obniżanych lub podwyższanych za pomocą psychotropów poziomów neuroprzekaźników w mózgu. Chodzi tu o to, że gdy do mózgu jest dostarczana z zewnątrz substancja zmieniająca poziom neuroprzekaźnika, to mózg stara się temu przeciwdziałać, dokonując korekty poziomu tych neuroprzekaźników. I teraz w momencie odstawienia tej zewnętrznej substancji (psychotropa), mózg zostaje „na lodzie” z tym poziomem neuroprzekaźnika, który jest za wysoki lub za niski. Znowu potrzeba czasu, żeby mózg dokonał naturalnej korekty.
Więcej o tym można poczytać tutaj: http://en.wikipedia.org/wiki/Withdrawal#Rebound
Dlatego należy sobie zdawać sprawę, że w czasie od kilku dni do nawet 2 miesięcy po odstawieniu psychotropów mogą się pojawiać nietypowe rzeczy z naszym stanem emocjonalnym.

Jednocześnie pragnę przypomnieć, że samo rzucenie psychotropów NIE równa się rozwiązania Twoich problemów. Problemy są i po odstawieniu psychotropów musisz się zmierzyć z problemami „na trzeźwo”. Bywa to niełatwe. Problemy mogą być bolesne.
W celu pracy nad ich rozwiązaniem polecam sporządzenie i działanie według planu na życie, a także wykorzystanie strategii „małych kroczków” i „nie bój się zmiany na lepsze” (kliknięcie tutaj wyświetli informacje o tych metodach).

Dodaj na Wykop.pl: Share 'Zespół odstawienia psychotropów' on Wykop
Drukuj lub pobierz PDF: Share 'Zespół odstawienia psychotropów' on Print Friendly

85 comments on “Zespół odstawienia psychotropów

  1. Patunia on said:

    Witam was. Bralam rispolept i po nim dostalam mlekotoku. Od razu odstawilam leki. W moim przypadku bylo to zbawienne. Same plusy. Emocje wracaja a bylam przez leki zobojetniala.Pozdrawiam was wszystkich.

  2. Dorota on said:

    Patunia, jak długo już nie bierzesz?

  3. Krystyna on said:

    Witam ..chciałam wam wiele napisać o braniu psychotropów i jak z nich schodzić…ale niestety …mój komentarz nigdy nie dotarł do was ..ponieważ chyba żle sie wyraziłam o lekarzach ..i zarzucają mi spam…pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powiadom mnie o odpowiedziach. Możesz też być powiadamiany bez konieczności komentowania.