Polecam artykuł „Psycholog na kozetce”

Polecany artykułW numerze 10/2012 tygodnika „Wprost” ukazał się bardzo ciekawy artykuł „Psycholog na kozetce” (http://www.wprost.pl/ar/308992/Psycholog-na-kozetce/?I=1516) poruszający zjawisko pseudonaukowości wielu działań psychologów, a w tym opinii psychologicznych sporządzanych na potrzeby wymiaru sprawiedliwości. Fragment artykułu:

Sądy, niestety, zazwyczaj przyjmują wymysły psychologów bez mrugnięcia okiem. Tak jak nie weryfikują umiejętności tych, których wcześniej powołały na biegłych – mówi, nie kryjąc irytacji, dr Gujska. – W efekcie dziesiątki niewinnych ludzi skazuje się co roku na więzienie i utratę więzi z najbliższymi.

Jak twierdzi Barbara Gujska, nie chodzi o jednostkowe przypadki. Polski wymiar sprawiedliwości bardzo często bezkrytycznie opiera się przy wydawaniu wyroków na źle przygotowanych i niekompletnych opiniach psychologów. I nie zważa przy tym na metody, którymi się podpierają. A te metody, delikatnie rzecz ujmując, są dyskusyjne.

Ostatnio poruszałem ten problem w moim artykule „Wymiar sprawiedliwości zbyt bardzo opiera się na subiektywnych opiniach psychiatrów i psychologów”, zilustrowany następującą grafiką:

O winę zapytajmy psychologa i psychiatry

Jednak artykuł w tygodniu Wprost porusza więcej przykładów na pseudonaukowe praktyki psychologów. Przypomniana jest m. in. osoba Tomasza Witkowskiego, który kilka lat temu obnażył jak łatwo jest wcisnąć ciemnotę do publikacji w miesięczniku „Charaktery”.

Witkowski mówi:

[...] nie mogę przejść do porządku dziennego nad tym, że w Polsce mamy do czynienia z propagowaniem… czarów. [...] To tym bardziej przerażające, że nie zważając na racjonalne przesłanki, ignorując poważne badania, promuje się je w ośrodkach naukowych, za publiczne pieniądze.

Serdecznie polecam cały artykuł w witrynie: http://www.wprost.pl/ar/308992/Psycholog-na-kozetce/?I=1516

Ten wpis został opublikowany w kategorii Polecane i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Dodaj na Wykop.pl: Share 'Polecam artykuł „Psycholog na kozetce”' on Wykop
Drukuj lub pobierz PDF: Share 'Polecam artykuł „Psycholog na kozetce”' on Print FriendlyDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powiadom mnie o odpowiedziach. Możesz też być powiadamiany bez konieczności komentowania.